Vstup do selhávajícího projektu eurozóny nemá v ČR podporu

Vstup do selhávajícího projektu eurozóny nemá v ČR podporu


Miloš Zeman chce svou iniciativu za přijetí eura v České republice prosazovat jmenováním eurooptimistických členů bankovní rady ČNB. Nejnověji se také rozhodl, že bude občany přesvědčovat o tom, že euro je dobré. K tomu chce zapojit i Babiše. Vstřícný, nekritický přístup k nutnosti a samospasitelnosti evropské integrace je hazardem s úsporami českých občanů.

Přijetí eura znamená, po institucionálních změnách schválených v dluhové krizi eurozóny, okamžité přijetí garancí za dluhy dalších členů této měnové unie. Spolku, který v současném složení bojuje o přežití a jehož nákladný boj stál již stovky miliard eur. Prezident Zeman jde svou arogantní a aktivistickou politikou proti zájmům a názorům svých voličů. Podobně jedná ČSSD, která také přijetí eura dlouhodobě podporuje.

Drtivá většina občanů rizika přijetí eura cítí, a tak je jeho podpora u nás na bodě mrazu. Poslední průzkum společnosti Ipsos ukázal, že 85 % občanů si přijetí eura nepřeje. Podobný údaj (87 %) byl zjištěn i při průzkumu v roce 2013. Důvěru v korunu tak nepodlomili ani intervence ČNB, která záměrně kurz koruny vůči euru oslabuje.

Eurooptimisté už od první záchrany Řecka v roce 2010 tvrdí, že jejich poslední krok krizi vyřešil. Pak následovaly další a další záchrany Řecka i dalších států. Vývoj dává za pravdu euroskeptikům. Euro je politický projekt a potvrdilo se, že ekonomicky není bez obrovských nákladů životaschopný.

Občané by neměli volit politiky, kteří se stále znemožňují neochvějnou podporou selhávajícího projektu eurozóny. V opačném případě reálně hrozí, že euro u nás bude zavedeno i proti jejich vůli.