První republikánská debata nepřinesla zvrat, ale naději

První republikánská debata nepřinesla zvrat, ale naději


Nedokážu si představit, že by v ČR probíhala politická debata na stadionu zaplněném tisíci nadšených lidí. Včera v Clevelandu taková debata proběhla. Šlo o první debatu kandidátů v boji o nominaci Republikánské strany na úřad prezidenta.

Debata nepřinesla žádný zvrat. Donald Trump uprostřed pódia v pohodě odrážel všechny nepříjemné dotazy a zvládl zmínit všechny své hlavní teze. Jeb Bush se zaměřoval na svoje úspěchy při vedení Floridy. Marco Rubio ukázal, že má vizi a schopnosti být budoucností Republikánské strany.

Ze zbytku kandidátů mě zaujal už jen Scott Walker, který mluvil o nutnosti posílení vojenských kapacit a hrozbě Ruska.

Jako prezident by posílil přítomnost USA v Evropě. Poslal by vojáky na východ Polska, do pobaltských států a zbraně Ukrajině. Pro nás je důležité, že zmínil Českou republiku v souvislosti s návratem k plánu vybudovat u nás a v Polsku protiraketovou obranu. Byl jsem zastáncem tohoto plánu tehdy a byl bych velmi rád, kdyby k jeho naplnění nakonec došlo. Byla by to ta největší záruka bezpečnosti a naší pevné příslušnosti k Západu, jakou můžeme získat.

Pro ČR i pro Evropu je důležité, aby v Bílém domě byl člověk se silným vztahem k Evropě, a aby nepokračovala slabá obamovská zahraniční politika plná ústupků vůči Rusku a Íránu. Po první debatě cítím naději, že by příští republikánský prezident mohl přinést tolik potřebnou změnu.